Prezentacija pilot projekta: "Pokretanje timova za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici"

on . Posted in Vijesti

U srijedu, 14. prosinca 2017. u našem Edukacijskom centru održana je javna prezentacija pilot projekta: "Pokretanje timova za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici" koji predstavlja sam početak implementacije modela Psihijatrije u zajednici u javnom zdravstvenom sustavu Republike Hrvatske.

Projekt su prezentirali: Dunja Skoko – Poljak, dr. med., načelnica Sektora za javno zdravstvo Ministarstva zdravstva, Prim. dr. sc. Ervin Jančić, dr. med., ravnatelj Opće bolnice Karlovac, Kata Dujam Vine, dr. med., voditeljica Odjela za psihijatriju Opće bolnice Karlovac te Igor Salopek, dr. med., koordinator Projekta.

Tom prigodom istaknuto je kako se nakon osnivanja dnevnih bolnica, radi o najznačajnijem iskoraku u psihijatrijskoj zdravstvenoj skrbi za osobe sa psihičkim poteškoćama. Sustav pružanja usluge Psihijatrije u zajednici odlikuje multidisciplinaran pristup pacijentu s težištem liječenja u njegovu vlastitom domu te efikasnijim oporavkom i boljom kvalitetom života kao ključnim ishodom. Uz stručnu podršku liječenju u domovima pacijenata, projekt uključuje uređenje infrastrukture, nabavu opreme, organizaciju stručnih-edukativnih sastanaka i javnozdravstvenih aktivnosti te provođenje znanstvenoistraživačkog rada.

Bazni tim Opće bolnice Karlovac sastoji se od liječnika specijaliste psihijatrije, liječnika na specijalizaciji iz psihijatrije, magistre sestrinstva i bakalaureae sestrinstva. Projekt će se provoditi u dvije faze (I. faza do kraja 2017. godine, II. faza tijekom 2018. godine).

Po završetku pilot projekta i evaluaciji rezultata te ugovaranju usluge sa nacionalnim osiguravateljem, planira se nastavak pružanja usluge Psihijatrije u zajednici putem redovnog rada multidisciplinarnog mobilnog tima.

thumb img 3610 0 thumb img 3626 thumb img 3627