OBILJEŽAVANJE MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA 12. SVIBNJA U OB KARLOVAC

U Općoj bolnici Karlovac, kao i dosadašnjih godina obilježava se Međunarodni Dan sestrinstva  i to ove godine pod sloganom „Sestrinstvo-glas koji vodi“. Dan sestrinstva   jedinstveni  je dan u godini kada se skreće pozornost na rad medicinskih sestara i tehničara i njihovu ulogu u njezi bolesnih i zaštiti zdravih ljudi. Temelj sestrinske prakse je briga za zdravlje i dobrobit pojedinca i zajednice, osiguravanjem pristupa zdravstvenoj skrbi, upoznavanjem s različitim potrebama te provođenjem sigurne i kvalitetne skrbi. Medicinske sestre provode najviše vremena s pacijentima ali i s njihovim obiteljima te često imaju saznanja iz prve ruke koja imaju značajan utjecaj na zdravlje i dobrobit pojedinca.

Medicinske sestre moraju posjedovati stručna znanja i vještine kako bi mogle pružati sigurnu, učinkovitu i kvalitetnu zdravstvenu njegu. Obrazovanje je prepoznato kao najvažniji čimbenik koji osigurava kvalitetu pružene sestrinske i ujedno zdravstvene  skrbi te podiže razinu sigurnosti pacijenata prilikom boravka u zdravstvenim ustanovama. Prepoznala je to i OB Karlovac koja planirano za  svoje medicinske sestre i tehničare provodi kontinuirane edukacije. U  OB Karlovac danas, zdravstvenu njegu pruža 373  medicinske sestre, od tog broja 80 je  prvostupnika sestrinstva te 9 visokoobrazovanih medicinskih sestara s daljnjom tendencijom porasta  broja visokoobrazovanih medicinskih sestara. Osim formalnog obrazovanja na prediplomskim i diplomskim sveučilišnim  studijima za obavljanje procesa rada  nužne  su edukacije koje medicinske sestre prolaze kroz različite oblike tečajeva, kongresa iz područja svoje i srodnih djelatnosti.

Profesija je to  od vitalnog značaja za zaštitu i poboljšanje zdravlja pomažući ljudima prilikom brige o vlastitom zdravlju pružanjem  kontinuirane zdravstvene njege kada je to potrebno. Sestrinstvo je profesija, a ujedno i poziv koji traži ono najljepše u ljudskom biću, a to je čovječnost i predanost pozivu