11. Simpozij - "Palijativna skrb u jedinicama intenzivnog liječenja"

Opća bolnica Karlovac u suradnji sa Hrvatskim Društvom medicinskih sestara anestezije, reanimacije, intenzivne skrbi i transfuzije organizirala je 11. Simpozij ''Palijativna skrb u jedinicama intenzivnog liječenja“ 23. studenog 2018. godine. Cilj ovog stručnog skupa je bio podići razinu svijesti zdravstvenih djelatnika i svih onih koji su uključeni u skrb o svim aspektima „Palijativne skrbi“. Predavači na ovom simpoziju su bili iz svih dijelova Hrvatske te iz različitih zdravstvenih ustanova (KBC Zagreb, KBC Rijeka, KBC Osijek, KB Sestre milosrdnice, Opća bolnica Slavonski Brod, Opća bolnica Čakovec).

Sudionike Simpozija u ime Ministarstva zdravstva  pozdravila je Sanja Predavec dr.med. te Vlasta Vučevac, dr.med., predsjednica Društva za palijativnu skrb.

Važno je istaći da je Palijativna skrb sveobuhvatna, osim medicinske uključuje psihološku, socijalnu i duhovnu komponentu. Cilj palijativne skrbi je smanjiti bol i neugodne simptome bolesti kako bi bolesnik koji je u posljednjim stadijima neizlječivih bolesti ili ima kroničnu tešku bolest, što kvalitetnije živio.

U svojem pristupu Palijativna skrb je interdisciplinarna te svojim djelokrugom obuhvaća bolesnika, obitelj i zajednicu

Zajedno surađuju liječnici, medicinske setre, farmaceuti, socijalni radnici i volonteri u suradnji s obiteljima pacijenata. Palijativna skrb odvija se u bolnicama, u posebnim ustanovama hospicijima i u liječenju kod kuće.