• cestitka 2020

OBILJEŽEN SVJETSKI DAN SEPSE

Dana 14.09.2019, godine u periodu od  10-13 sati  provedena je javno zdravstvena akcija povodom „ Obilježavanja svjetskog dana sepse“ od strane zdravstvenih djelatnika OB Karlovac u Radićevoj ulici. OB Karlovac pridružila se akciji koja se održava diljem Republike Hrvatske. Cilj  akcije bia je edukacija  građana o prvim simptomima i znakovima sepse kao velikog zdravstvenog problema. Sepsa je prema odluci Svjetske zdravstvene organizacije od 2017. godine uvrštena na listu globalnih zdravstvenih prioriteta.

Iako je jedna od najpreventabilnijih bolesti, često je neprepoznata među građanima, ali i zdravstvenim profesionalcima. Sepsa se često zamijeni za druga stanja, posebno u ranoj fazi bolesti i zbog tog kašnjenja u ranom prepoznavanju sepse brzo dolazi do višestrukog zatajenja organa, a naposljetku i smrti. Potrebno ju je  tretirati kao hitno stanje, jer sa svakom odgodom i kašnjenjem u liječenju, postotak smrtnosti sve više raste.

Do 80% slučajeva bolesnika oboljelih od sepse dolazi iz izvanbolničkih uvjeta.

Svatko je može dobiti, no najviše su ugrožene osobe oslabljenog imunološkog sustava, osobe starije životne dobi, novorođenčad i mala djeca.